Warzywa pełnią bardzo ważną rolę w diecie i stanowią podstawę piramidy zdrowego odżywiania. Są też integralnym składnikiem wielu dań – nie tylko tych typowo wegetariańskich. Wszystko to sprawia, że bez użycia warzyw nie może obyć się niemal żadna restauracja, czy bar szybkiej obsługi. Ich obróbka potrafi zajmować bardzo wiele czasu, dlatego zdecydowanie warto wyposażyć zaplecze lokalu gastronomicznego w profesjonalną szatkownicę do warzyw. Zastanawiasz się, jaką szatkownice do warzyw do restauracji wybrać? Udzielimy Ci rekomendacji dotyczącej rodzaju urządzenia, na jakie powinieneś się zdecydować, jak i podamy propozycje konkretnych produktów, którymi warto się zainteresować. Z naszymi radami zakup urządzenia do szatkowania z pewnością stanie się prostszy!

Szatkownica do warzyw – ręczna czy elektryczna? Jakie urządzenie wybrać?

Sałatki, gulasze warzywne, placki z warzyw – wszystkie te dania wymagają odpowiedniego przygotowania warzyw, a konkretniej mówiąc ich rozdrobnienia. Wykonanie tej czynności przy użyciu zwykłego noża byłoby niezwykle pracochłonne i zabrałoby wiele cennego czasu. Na szczęście możemy podejść do krojenia zupełnie inaczej i skorzystać z szatkownicy. Szatkownica do warzyw to przyrząd kuchenny, dzięki któremu w stosunkowo krótkim czasie można rozdrobnić produkt. Na rynku można znaleźć zarówno szatkownice ręczne, jak i automatyczne urządzenia, takie jak szatkownica elektryczna. Wielu właścicieli restauracji zadaje sobie pytanie, który z tych typów jest lepszy i bardziej użyteczny. Jak oczywiście można się domyślić, wszystko zależy w głównej mierze od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Krajalnica ręczna doskonale sprawdzi się, w przypadku niewielkich lokali gastronomicznych, w których korzysta się z mniejszych ilości warzyw. Szatkownice ręczne są także stosunkowo tanie i nie stwarzają większych problemów w kwestii obsługi. Można je używać również w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu. W większych lokalach gastronomicznych, gdzie potrzeby i ilość przetwarzanych warzyw są proporcjonalnie większe, zdecydowanie lepiej sprawdzić może się elektryczna szatkownica. Dzięki niej praca personelu kuchennego będzie zdecydowanie łatwiejsza i lepiej skoordynowana. Elektryczne szatkownice do warzyw wymagają zdecydowanie wyższych nakładów finansowych niż klasyczne krajalnice. Posiadają jednak wiele funkcji i nasadek, pozwalających na precyzyjne krojenie warzyw. Szatkownica elektryczna jest ponadto dużo bardziej wydajna, a obsługujący ją pracownicy nie muszą wkładać w wykonywane czynności tak wiele siły, jak podczas krojenia ręcznego. Elektryczna szatkownica do warzyw z łatwością pokroi nawet te surowe o dużym stopniu twardości.

Czym należy kierować się przy wyborze szatkownicy do warzyelektryczna szatkownica do warzyww?

Jest kilka podstawowych kryteriów, jakimi należy kierować się przy wyborze szatkownicy do warzyw. Jeśli chodzi o krajalnice ręczne, to najważniejszym kryterium będzie oczywiście jakość ostrza. To od nich zależeć będzie, jak pokrojone zostaną warzywa, więc ostrza powinny być doskonale przygotowane i cechować się znakomitą żywotnością. Szatkownica do warzyw nie powinna być wykonana z tworzywa sztucznego. Wybierz taki przyrząd do szatkowania, który jest zrobiony ze stali nierdzewnej. Dzięki temu – w przeciwieństwie do plastikowych egzemplarzy – Twoja krajalnica będzie odporna na odbarwianie się i działania kwasów, które naturalnie są zawarte w warzywach.

Jeśli zamierzasz wybrać elektryczną szatkownicę do warzyw, dokładnie przeanalizuj wszystkie parametry urządzenia. Bardzo ważna jest moc, jaką dysponuje sprzęt. Im jest ona wyższa, tym krajalnica sprawniej działa i jest wydajniejsza podczas pracy. W dalszej kolejności przyjrzyj się bliżej materiałowi, z jakiego wykonane są poszczególne części szatkownicy. Ważna będą dla Ciebie również liczba i rodzaj przystawek, jakie nabędziesz wraz z urządzeniem i to, czy krajalnica jest kompatybilna z innymi tego typu elementami, które pozwalają w określony sposób kroić warzywa. Ostatnim z decydujących czynników będzie oczywiście cena. Jeśli możesz pozwolić sobie na wydanie wyższego budżetu to nie powinieneś się wahać. Dzięki odpowiedzialnej decyzji i rozsądnym nakładom finansowym z pewnością staniesz się właścicielem urządzenia, które posłuży w Twojej kuchni przez długie lata.