Piękna, wakacyjna pogoda sprzyja zarabianiu — ludzie na wakacjach o wiele chętniej wydają odkładane na wypoczynek pieniądze, realizując drobne zachcianki swoje oraz swoich dzieci, warto więc to odpowiednio wykorzystać. Dobrym pomysłem na swój własny biznes okazać się może stoisko z watą cukrową — w końcu kto z nas nie ma czasem ochoty powrócić do czasów i smaków dzieciństwa?

stoisko z watą cukrową

Krok 1 – miejsce sprzedaży

Pierwszą najważniejszą rzeczą, jaką należy ustalić przed rozpoczęciem własnego biznesu, jest zawsze jego lokalizacja oraz grupa docelowa — waty cukrowej chce się nie zawsze oraz oczywiście nie wszędzie, jest to dość specyficzny produkt, należy więc skierować go do odpowiednich klientów, biorąc pod uwagę miejsca pojawiania się największych łakomczuchów, a więc oczywiście dzieci.

Najlepszym rozwiązanie jest umieszczenie stoiska z watą cukrową w pobliżu wejścia do cyrku lub w pobliżu innych wydarzeń organizowanych z myślą o najmłodszych, takich jak np. koncerty ich ukochanych zespołów (sprzedawca waty cukrowej musi być zawsze na bieżąco, tak aby wiedzieć, jakie wydarzenia mają miejsce w jego regionie i właśnie tam się pojawiać). Kolejne miejsce, które warto rozważyć to okolice szkół podstawowych, przedszkoli oraz parków rozrywki dla dzieci, doskonale sprawdzi się również lokalizacja w pobliżu wejść do parków w centrach miast czy np. zoo, a więc wszędzie tam, gdzie występuje tzw. stały przepływ ludzi, w szczególności zaś tych najmłodszych, którzy stanowić będą grupę docelową tego biznesu.

W przypadku biznesu związanego z watą cukrową bardzo ważna jest możliwość przemieszczania się, tak aby zawsze znaleźć się w odpowiednim miejscu, o odpowiedniej porze, stąd warto kupić specjalny mobilny wózek, to znacznie ułatwi nam prowadzenie tej działalności.

 

maszyna do waty cukrowej

Krok 2 – maszyna do waty cukrowej

Wybierając maszynę do waty cukrowej, kierować się należy przede wszystkim jakością oraz możliwością oszczędności (rozumianą jako oszczędność czasu, energii oraz materiałów eksploatacyjnych) – warto zainwestować w urządzenie, które posłuży nam kilka sezonów (stąd warto zainwestować w urządzenia wykonane z metalu, a nie z plastiku) oraz nie będzie wymagało ciągłych napraw, które uniemożliwią nam sprzedaż.
Rozważając jaka maszyna do waty cukrowej sprawdzi się najlepiej, warto wziąć pod uwagę czas, który będą musieli spędzić klienci stojący w kolejce do naszego stoiska -ważne, żeby nie był on za długi.

Zasada działania praktycznie każdej maszyny do waty cukrowej jest taka sama — wewnątrz urządzenia znajdziemy specjalną komorę, gdzie znajduje się cukier oraz ewentualne dodatki, obrotowy mechanizm, który zawiera element grzejny powodujący, że cukier topi się, a następnie wychodzi na zewnątrz przez specjalne szczeliny — charakterystyczne „nici cukrowe” powstają w chwili zetknięcia się z powietrzem, z kolei moment obrotowy pozwala na ich łapanie i odpowiednie formowanie. Jak widać, zasada działania maszyny do waty cukrowej nie jest zbyt trudna, warto jednak kupić takie urządzenie, które jest wykonane solidnie, tak abyśmy nie musieli tracić pieniędzy na niepotrzebne jej serwisowanie.

samochód do waty cukrowej

Krok 3 – przyciągnij klienta

Przyciągnąć uwagę klienta w dzisiejszych czasach nie jest łatwo — trzeba przede wszystkim wyróżniać się z tłumu. Zwykła, biała wata cukrowa, z pewnością przegra z tą zachęcającą już z daleka swoim kolorem — do celów farbowania waty, na rynku dostępne są specjalne barwniki oraz aromaty — kolorowa wata o zapachu tropikalnym, z pewnością przyciągnie uwagę niejednego dziecka!

Forma to kolejna bardzo ważna rzecz, trochę praktyki wystarczy, aby za pomocą kilku prostych manipulacji stworzyć kształt, który przypominał będzie np. jakieś zwierzę.

Opłacalność tego biznesu może zaskakiwać

Biorąc pod uwagę wszystkie koszty takie jak energia, składniki, a więc głównie cukier i ewentualne barwniki, zyski (jeżeli sprzedawać będziemy sami) mogą być naprawdę spore — koszt wyprodukowania jednej waty jest o około cztery razy mniejszy niż cena, za jaką się ją sprzedaje.

Istnieją oczywiście też wady, wśród których wymienić należy przede wszystkim sezonowość tego biznesu i sporą zależność od pogody, jeżeli jednak wykażemy się kreatywnością, to i w zimie można znaleźć pomysł na zysk, zajmując miejsce np. przy lodowiskach, albo oferując swoje usługi na przyjęciach urodzinowych — jak widać, możliwości więc nie brakuje.

Wymagania prawne dotyczące sprzedaży waty cukrowej

Według Urzędu Skarbowego sprzedaż żywności, która nie stanowi świadczenia usług cateringu, zwolniona jest z obowiązku ewidencjonowania jej za pomocą kas fiskalnych, co z pewnością jest niezwykle dobrą informacją dla osób rozważających zajęcie się takim właśnie biznesem. Istnieją jednak pewne obwarowania — warunkiem braku konieczności zakupu kasy fiskalnej jest nieprzekroczenie, w poprzednim roku podatkowym kwoty obrotu w wysokości 20 000 zł.

Jak widać sprzedaż waty cukrowej może być ciekawym pomysłem na swój pierwszy biznes — nie wymaga dużych nakładów finansowych oraz nadmiernej liczby formalności, aby jednak „wypalił” przyda się odrobina kreatywności, która pozwoli nam zostać zauważonym, co na dzisiejszym trudnym i wymagającym rynku nie jest wcale takie proste.

Przydatne linki: