Każdy barman używa odpowiedniego sprzętu barmańskiego. Sprzęt barmański jest zawsze taki sam, zarówno dla barmana pracującego w bardzo luksusowym i wielogwiazdkowym hotelu jak dla barmana pracującego w zwykłym i tanim pubie.
Sprzęt barmański czasami przypomina akcesoria jakiegoś chirurga, przedmioty są błyszczące, wykonane z nierdzewnej stali, ale wszystko to jest bardzo potrzebne i służy do wykonania danej czynności.
W skład przedmiotów, które są potrzebne prawdziwemu barmanowi wchodzą: łyżka barmańska, moździerz, różnej wielkości miarki barmańskie, sitko barmańskie czy oczywiście dobry shaker.
Łyżki barmańskie mają różne długości i różne kształty. Są przeznaczone do dawania odpowiedniej nimi ingrediencji i do mieszania różnych koktajli.


Ten prosty przyrząd pozwala także na robienie koktajli warstwowych, po odwróconej części łyżki spływa następny składnik koktajlu, w ten sposób po kolei buduje się drinki wieloskładnikowe i kolorowe.
Łyżka zakończona widelczykiem może także służyć do podawania owoców lub do zgniatania ich. Miarki barowe służą do dokładnego odmierzania alkoholu. Mają różne wielkości i są bardzo ładne. To właśnie dzięki nim w danym napoju znajdą się odpowiednio odmierzone a przy tym zalecone składniki.
Barmani bardzo często korzystają też z moździerza, każdy chętnie zapyta – po co barmanowi moździerz? Oczywiście, że potrzebny on jest do ugniatania przypraw, ziół czy samych owoców. Dzięki temu przyrządowi łatwo jest dodać ciekawe składniki, które są w większych rozmiarach.
Sitko barmańskie sprawia, że dany napój może być filtrowany i łatwo będą od niego oddzielone niepotrzebne kawałki składników takich na przykład jak goździki. No i oczywiście shaker służący do mieszania i łączenia ze sobą odpowiednich składników. Dobry barman zawsze musi mieć odpowiedni sprzęt, bez potrzebnych sobie przyborów nie zrobi dobrego napoju czy odpowiedniego drinka.


Dzisiaj dostępny na rynku sprzęt barmański może sprawić, że każdego z nas roboli głowa. Trudno jest więc wybrać przedmioty najlepszej jakości i przedmioty najbardziej przydatne. Na rynku jest wiele propozycji elementów potrzebnego sprzętu barmańskiego. Wiele z nich wykonanych jest z jak najlepszych materiałów, przedmioty takie zatem mogą służyć potem w pracy barmańskiej przez wiele lat.
Dodatkowo zawsze można zaopatrzyć bar w odpowiednie wieszaki na kieliszki, ręczne łamacze lodu. czy różnego rodzaju inne akcesoria.
Drobny sprzęt barmański to wiele przedmiotów, zawsze dobrze jest dobrać więc zestaw, takich rzeczy, które będą najbardziej potrzebne. Wszystko więc zależy od rodzaju serwowanego w danym lokalu alkoholu, jak również od umiejętności barmana oraz od rodzaju serwowanych drinków czy napoi. Dobry barman zawsze się obroni i poda najlepsze napoje. Zrobi to jednak w dużej mierze przy pomocy odpowiednich pomocy, które bardzo pomogą mu w pracy za barem.
Sprzęt barmański oferowany jest przez specjalistyczne sklepy internetowe, zawsze więc można wybrać odpowiedni towar dla siebie i spożytkować go w pracy jak najlepiej.