Przenoszenie posiłku często bywa problematyczne. Chcąc zabrać posiłek np. na wycieczkę, do szkoły czy pracy, nie mamy pomysłu, w czym przetransportować go tak, by zachował odpowiednią temperaturę przez długi czas. Plastikowe pudełka nie zawsze zdają egzamin – bywa, że są nieszczelne, a zawartość wylewa się podczas przewożenia, brudząc torebkę, auto czy ubranie. Na dodatek jedzenie szybko stygnie i obiad nadaje się do podgrzania, a jak wiadomo – nie zawsze jest możliwość dostępu do kuchenki, szczególnie podczas podróży. Warto więc wyposażyć się w przeznaczony do tego pojemnik utrzymujący ciepło.

Akcesoria tego typu dostępne są w sklepach zarówno stacjonarnych, jak i online. Obecnie jest pod tym względem tak szeroka oferta na rynku, że zakup nie powinien sprawić najmniejszego kłopotu. Pojemnik utrzymujący ciepło może mieć różne kształty, formy, pojemności czy kolory, możemy wybierać także wśród rozmaitych wzorów i designów. Świetnie sprawdzi się na pewno termos obiadowy ze stali nierdzewnej, przeznaczonej właśnie specjalnie do kontaktu z żywnością. Idealny jest do zup, gulaszu, sosów, ale także lodów, zimnych deserów czy koktajli. Prosta budowa sprawia, że korzystanie z niego jest wygodne nawet w ekstremalnych czy spartańskich warunkach. Dobrą opcją jest na pewno zewnętrzna powłoka antypoślizgowa, zapobiegająca wysunięciu z dłoni, choć nie jest to oczywiście kwestia niezbędna. Za to stal nierdzewna sprawia, że termos spełnia wszelkie wymogi, związane z utrzymaniem ciepła, a także odpowiedniego, estetycznego wyglądu przez długie lata użytkowania. Ponadto termos obiadowy ze stali nierdzewnej jest poręczny, łatwo go transportować, a dodatkowo nie powinno być problemu z umieszczeniem go np. w plecaku czy torbie. Warto zwrócić uwagę, czy mechanizm nakrętki działa prawidłowo – w przeciwnym razie przewożony posiłek, np. zupa, może ulec wylaniu podczas podróży. Często termosy sprzedawane są w zestawie, w skład którego wchodzą także sztućce i dodatkowa nakrętka, pełniąca funkcję miski, do której możemy przełożyć przewożony w termosie posiłek. Przy zakupie warto sprawdzić czas utrzymania temperatury – zarówno wysokiej, jak i niskiej. Zwykle jest on nie krótszy niż 3 godziny.

Innym świetnie sprawdzającym się pojemnikiem są menażki na obiad. Zazwyczaj posiadają okrągły kształt, choć nie jest to regułą. Posiadają wieczko, które dokładnie zamyka całość, zapobiegając przedostaniu się posiłku na zewnątrz, nawet podczas szybkiej jazdy autem. Modele zazwyczaj wyposażone są w wyprofilowaną rączkę. Tak skonstruowana menażka na obiad jest więc bardzo wygodnym sposobem nie tylko do transportu w samochodzie czy pociągu, ale również do noszenia w dłoni. Menażki na obiad zbudowane są z różnych materiałów – świetnie sprawdza się wspomniana wyżej nietoksyczna stal nierdzewna, bezpieczna dla organizmu człowieka i dzięki temu pozwalająca na spożywanie posiłku nawet bezpośrednio z pojemnika. Ponadto zawór próżniowy umożliwia zachowanie nie tylko temperatury potrawy przez kilka godzin, ale także wartości odżywczych i zdecydowanie dłuższej świeżości składników. Mamy też opcję wyboru menażek z różną ilością pojemników – są zarówno pojedyncze, jak i podwójne (np. na zupę i drugie danie bądź sałatkę), a nawet potrójne. Wszystko oczywiście w zależności od naszych preferencji. Warto zwrócić uwagę również na ich pojemność – nie zawsze potrzebujemy przecież menażek kilkulitrowych. Często zadowoli nas 350 ml na kawę czy zupę do pracy.

Decydując się na zakup termosu czy menażki, pamiętajmy, że wybierany przez nas pojemnik utrzymujący ciepło powinien charakteryzować się przede wszystkim funkcjonalnością i solidnym wykonaniem. Jego podstawowym zadaniem nie jest przecież estetyczny wygląd, a bezpieczne dowiezienie posiłku oraz zachowanie jego ciepła lub zimna, smaku, aromatu i świeżości. Pamiętajmy również, by posiadał odpowiednie certyfikaty i atesty – nie warto inwestować w tańsze modele, które nie będą wystarczająco szczelne, a materiał, z którego je wykonano nie sprawdza się lub wręcz nie powinien być wykorzystywany do żywności ze względu na swoją toksyczność. Ceny termosów czy menażek są bardzo zróżnicowane, jednak szeroka oferta na rynku sprawia, że na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego na własną kieszeń. Warto śledzić także promocje, szczególnie w sklepach internetowych. Na koniec dodajmy, że dobrze również wybrać taki model pojemnika, który po użyciu nie będzie sprawiał kłopotu w utrzymaniu czystości. Nie wszyscy producenci zalecają bowiem mycie w zmywarce.